شما اینجایید : خانه » درباره » اورژانس هوایی » فرایند اورژانس هوایی

مرکز تماس 115 اورژانس، به شیوه‌های مختلفی از حوادث نیازمند فوریت‌های پزشکی اطلاع می‌یابد. از جمله تماس‌های مردمی و ارتباط مستقیم با سایر ارگان‌ها همچون پلیس و آتش‌نشانی.

 

10

این اطلاعات منتهی به ساختمان مرکز تماس 115 اورژانس در همان منطقه می‌گردند که در آنجا در مورد اعزام گروه امداد پزشکی به همراه وسیله نقلیه متناسب تصمیم‌گیری می‌شود.

در این مرحله چنانچه حادثه اطلاع داده شده، منطبق با یکی از موارد اندیکاسیون اعزام اورژانس هوایی باشد، سوپروایزر اورژانس 115 درخواست اعزام هلیکوپتر آمبولانس را به پایگاه هوایی آوا سلامت در همان منطقه ارسال می‌کند

 

 

پس از دریافت ابلاغ مأموریت مأموریت هوایی، در کمتر از 3 دقیقه تیم امداد هوایی که همواره در شیفت کاری خود در حالت آماده‌باش قرار دادند، به سمت حادثه که جزئیات دقیق محل آن در حین پرواز به ایشان مخابره می‌شود پرواز می‌کنند. تیم مستقر در پایگاه هوایی شامل دو امدادگر، دو خلبان، یک مهندس مکانیک هلیکوپتر و یک مهندس برق هلیکوپتر می‌باشد، که به جهت حفظ ایمنی و آمادگی هر 15 روز یک بار شیفت خود را با دو نیروی دیگر عوض می‌کنند

photo_2018-02-17_12-28-53

12

همزمان با اعزام تیم هوایی با هلیکوپتر، یک تیم زمینی نیز به سمت محل حادثه یا بالین بیمار بدحال اعزام می‌گردد. این کار به دو منظور انجام می‌شود.

نخست آنکه چنانچه شرایط و موانع طبیعی و مصنوعی اجازه فرود هلیکوپتر در محل را نداد، یک تیم امدادی جایگزین به طریقی بتوانند خود را به فرد آسیب‌دیده یا آسیب‌پذیر برسانند.

دوم در شرایطی است که تیم اورژانس زمینی امکان حضور سریع‌تر بر سر فرد آسیب‌دیده را دارند اما به علت شرایط بحرانی و لزوم رساندن هرچه سریع‌تر او به مراکز بیمارستانی نیاز به حمل و نقل هوایی است.

در حالت دوم، حضور تیم زمینی، همچنین موجب مدیریت صحنه حادثه توسط ایشان که آموزش‌های ایمنی در عملیات اورژانس هلیکوپتری را دیده‌اند می‌گردد.

پس از حضور در صحنه و ایجاد شرایط پایدار برای بیمار یا فرد حادثه‌دیده، چنانچه تیم زمینی پیشتر در صحنه حضور پیدا کرده باشند، شرایط را برای برخاست ایمن هلیکوپتر فراهم می‌کنند و تیم امداد پزشکی هوایی، به سمت بیمارستان تعیین شده صحنه را ترک می‌کنند.

همزمان، مرکز 115 اورژانس، هماهنگی لازم را با سوپروایزر بالینی بیمارستان مقصد انجام می‌دهد تا تدابیر مشابه برای ایمن‌سازی پد هلیکوپتر برای فرود در بیمارستان توسط تیم آموزش‌دیده انجام گیرد

پس از تحویل فرد حادثه‌دیده در بیمارستان، هلیکوپتر آمبولانس آوا سلامت، به سمت آشیانه بازمی‌گردد، سوخت و سرویس‌های لازم را دریافت می‌کند و برای انجام مأموریت بعدی در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد.

 

cycle

عضویت در خبرنامه

کلمات کلیدی

آوا سلامت ایمنی هلیکوپتری HEMS آموزش ایمنی استانداردسازی ارزیابی تخلیه انبوه پایگاه دانش فوریت های پزشکی هوایی حمل و نقل هوایی

ارتباط با ما